نویسنده البرز گروپ ۲۲ تیر ۱۴۰۲ 0 نظر

طراحی و اجرا شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب

محاسبه سایز لوله ها در طراحی شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب

دبی یا میزان تولید فاضلاب انسانی یا بهداشتی در یک شبکه انتقال در قدم نخست به میزان جمعیت مستقر در ساختمان ها، مجتمع‌های مسکونی، پاساژ های اداری و تجاری، فرهنگ شهرنشینی، تعداد بیمارستان ها و کلیه پارامترهایی که می تواند حجم فاضلاب تولیدی را در طی شبانه روز و هفته ها و ماه ها تغییر دهد . و در نهایت افق افزایش جمعیت شهرها وابسته می باشد.

از آنجایی که هر نفر بصورت سرانه در شبانه روز بین 110 لیتر تا 180 لیتر فاضلاب در اثر فعالیت های روزمره خود تولید می کند . با استفاده از این عدد و در نظر گرفتن میزان جمعیت شهر، فرهنگ مردم شهر در استفاده ار آب های عمومی همچون کارواش‌ها، میزان مکانیزاسیون خدمات عمومی و… می توان دبی تولید فاضلاب را محاسبه نمود.

لینک کاربردی : مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | اجرا شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب

مراحل عملیات اجرایی شبکه جمع آوری فاضلاب

مراحل عملیات اجرایی شبکه جمع آوری فاضلاب با لوله پلی اتیلن فاضلابی و منهول پلی اتیلن به روش حفاری ترانشه :

 • حفاری

با توجه به پروفیل طولی مسیر و بر اساس شرایط محیطی پروژه، حفاری اولیه کانال به صورت دستی و یا ماشینی با در نظرگیری عمق، عرض و شیب مسیر انجام می پذیرد.

 • کنترل شیب کف کانال

پس از حفاری کانال، شیب طولی مسیر توسط دوربین ترازیاب به صورت دقیق کنترل می گردد. فواصل ایستگاه ها جهت قرائت کدهای ارتفاعی و کنترل و پیاده سازی شیب کف کانال معمولا 6 متر در نظر گرفته میشود. در شیب های طولی زیاد، این فاصله تا 3 متر می تواند کاهش یابد.

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | بسترسازی کف کانال

 • بسترسازی کف کانال

در این مرحله از اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب یک لایه با ضخامت متوسط 10 سانتیمتری از مصالح شن شکسته (گراول) در کف کانال اجرا گردیده و با کمک ایستگاه های در نظر گرفته شده . کد ارتفاعی روی شن در فواصل معین مجددا کنترل می گردد. این کد ارتفاعی در واقع کد زیر لوله می باشد. با توجه به لزوم اجرای صحیح شیب خط لوله، اجرای این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار می باشد . زیرا عدم اجرای صحیح شیب طولی و ایجاد تغییر شیب ناگهانی میتواند باعث بروز نشتی در محل اتصال لوله و کوپلینگ گردد. همچنین در صورت ایجاد نشتی فاضلاب (به هر دلیل) شن ریزی انجام شده . به مثابه زهکش عمل کرده و با کمک شیب طولی کانال، باعث هدایت فاضلاب به سمت منهول ها شده . و از تجمع فاضلاب و ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می نماید.

همراه ما باشید با مطالب خواندنی شرکت مهاجرتی البرز گروپ قبرس

لوله های پلی اتیلن کاروگیت با کوپلینگ و واشر به یکدیگر متصل می شوند . با توجه به اهمیت عدم نشت فاضلاب در محل کوپلینگ ها، اجرای صحیح عملیات لوله گذاری و اتصال آب بند لوله ها بسیار مهم می باشد . بدین منظور رعایت موارد ذیل الزامی می باشد:

 1.  طول اورلپ لوله ها در محل اتصال کوپلینگ ها با توجه به قطر لوله ها متغیر می باشد . به منظور اطمینان از اتصال کامل و تامین طول اورلپ مدنظر، میتوان قسمت انتهایی لوله به طول موردنیاز را با مارکر علامت گذاری نمود . و پس از اعمال ضربه و قرارگیری لوله و واشر در داخل کوپلینگ، از ایجاد اتصال کامل اطمینان حاصل نمود.
 2.  به منظور عملکرد مناسب تر، بهتر است واشر لوله در دومین شیار انتهایی لوله کاروگیت تعبیه گردد.
 3.  جهت و راستای تعبیه لوله ها باید به طریقی باشد که کوپلینگ لوله در بالادست و انتهای ساده لوله در پایین دست قرار گیرد.

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | طراحی و اجرا شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب یسترسازی

 • شن ریزی روی لوله

پس از نصب و اتصال لوله ها به یکدیگر در شبکه جمع آوری فاضلاب، مجددا با استفاده از مصالح شن شکسته (گراول) اطراف و روی لوله ها (تا ارتفاع 20 سانتیمتر) به صورت کامل پوشانده می شود. با توجه به وزن مصالح شن شکسته، به منظور جلوگیری از تغییر شکل و جابجایی موضعی لوله ها، عملیات شن ریزی می بایست به صورت مرحله ای و یکنواخت اجرا گردد . به نحوی که در ابتدا در فواصل معین (حدود 2 متر) ، محیط پیرامونی لوله به صورت مقطعی شن ریزی گردیده و پس از تثبیت لوله، مابقی طول آن پوشانده شود.

 • بکفیل نهایی

با استفاده از خاک حاصل از عملیات حفاری، قسمت های باقیمانده کانال پس از شن ریزی، خاکریزی و بکفیل می گردد. در این مرحله از خاکریزی نباید از سنگ ها و اجسام سخت موجود در بین خاک ها استفاده شود، زیرا ممکن است باعث آسیب دیدگی و یا تغییر شکل لوله ها گردد.

 • اجرای منهول ها

اجرای منهول ها در محل تغییر مسیر خط انتقال فاضلاب و همچنین فواصل حدود 25 متری در مسیرهای مستقیم می باشد. پس از حفاری محل منهول ها، کف محل قرارگیری منهول رگلاژ و با بتن مگر به ضخامت 10 سانتیمتر کف سازی می گردد. نقاط ورود و خروج و همچنین محل انشعابات احتمالی برشکاری و تعبیه میگردد. نصب منهول پیش ساخته پلی اتیلنی در محل حفاری شده به صورت یکجا توسط نیروی انسانی و یا در صورت لزوم جرثقیل انجام می گردد. به منظور آب بندی محل های ورودی و خروجی در محل های مربوطه، کوپلینگ و واشرهای مخصوص بر اساس قطر لوله های ورودی و خروجی تعبیه گردیده . و سپس عملیات اتصال لوله ها به منهول انجام می شود. عموما تراز زیر لوله خروجی حدود ده سانتیمتر بالاتر از کف منهول و تراز لوله ورودی نیز حدود ده سانتیمتر بالاتر از تراز لوله خروجی در نظر گرفته می شود.

به منظور جلوگیری از جمع شدن فاضلاب در کف منهول فاضلابی، بهتر است . ماهیچه بتنی با شیب بندی مناسب اجرا گردد به نحوی که کلیه فاضلاب های ورودی به منهول به سمت لوله خروجی هدایت گردند. پس از جانمایی و نصب منهول در محل مربوطه، با استفاده از ملات شفته آهک و خاک های حاصل از حفاری، اطراف منهول ها خاکریزی و تثبیت می گردد.

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | طراحی شبکه جمع آوری فاضلاب

طراحی شبکه جمع آوری فاضلاب

طراحی شبکه جمع آوری فاضلاب، فرآیندی است که طی آن مهندسین نسبت به شیب مورد نیاز و طراحی بهینه‌ترین سیستم لوله‌کشی، اجرای منهول، لوله‌های زهکشی و نصب ایستگاه پمپاژ و… بمنظور جمع آوری پسابهای خروجی از ساختمانها و هدایت آنها به سمت چاه جذبی یا سیستم های تصفیه فاضلاب هوازی اقدام می نمایند.

شبکه‌های جمع آوری فاضلاب، بایستی با توجه به رشد جمعیت و میزان فاضلاب تولیده شده، نامحدود باشند. در حال حاظر، با توجه به پژوهش های موجود در زمینه جمعیت شناسی و رشد جمعیت در ایران، بایستی میان برخی از سیستم های عمومی و شهری (از جمله: شبکه‌های فاضلاب، آبرسانی و…) با میزان جمعیت، تعادل و سازشی ایجاد گردد. در همین راستا، برای طراحی شبکه جمع آوری فاضلاب، الگو هایی جهت:

 1. بهینه سازی و طراحی هدفمند و
 2. احداث اصولی این شبکه‌ها و تاسیسات،در نظر گرفته شده است.

مسئله ای که مسلماَ دارای ارزش ها و پیامد های مثبتی می باشد. برای طراحی شبکه‌های جمع آوری فاضلاب و نشان دادن نحوه عملکرد و جهت کارکردی آن ها، از الگوریتم ها، برنامه‌ها و نقشه‌های مهندسی مختلفی استفاده میشود . تا دستیابی به نتایج مطلوب را تسریع بخشند. بهره گیری از استاندارد ها و الگوریتم های خاص برنامه ریزی شده‌ی پویا و کارآمد، شبکه‌های جمع آوری فاضلاب را با تفاوت هایی جزئی و ریز روبرو می‌سازد. البته همواره مهمترین اهمیت اجرای آن ها، انتقال فاضلاب به تصفیه خانه‌ها است.

مهاجرت قبرس شمالیمهاجرت قبرس شمالی در کلینیک 24آگهی مهاجرت قبرس شمالی در دکتر آف
 خرید ملک قبرس شمالیخرید ملک قبرس شمالی در کلینیک 24آگهی خرید ملک قبرس شمالی در دکتر آف
اقامت قبرس شمالیاقامت قبرس شمالی در کلینیک 24آگهی اقامت قبرس شمالی در دکتر آف
سرمایه گذاری قبرس شمالیسرمایه گذاری قبرس شمالی در کلینیک 24آگهی سرمایه گذاری قبرس شمالی در دکتر آف

پیام بگذارید