نویسنده البرز گروپ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ 0 نظر

تاریخچه شهر فاماگوستا

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | شهر فاماگوستا .

معرفی تاریخچه شهر فاماگوستا

در این مقاله با معرفی شهر فاماگوستا در خدمت شما عزیزان هستیم. فاماگوستا (Famagusta) یک شهر بندری در ساحل شرقی قبرس، و زمانی مهم‌ترین مرکز تجاری جزیره بود. از نظر جغرافیایی سمت قبرس شمالی بوده و در این کشور به رسمیت شناخته شد. امروزه جمعیت این شهر حدود 45 هزار نفر است. قدم زدن در مناظر فاماگوستای قدیمی با آب‌و‌هوای مدیترانه مورد توجه مسافران است.

شهر فاماگوستا در گذشته رویداد‌های تاریخی زیادی داشته و بسیار تاریخی است، به همین علت بناها و جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که هر ساله مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند از همین رو شهر فاماگوستا یکی از توریستی‌ترین شهرهای قبرس شمالی است.

لینک کاربردی : مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | شهر فاماگوستا .

تاریخچه شهر فاماگوستا

این شهر در حدود سال 274 قبل از میلاد، پس از آسیب جدی به سالامیس در اثر زلزله، توسط بطلمیوس دوم فیلادلفوس تأسیس شد و به نام خواهرش «آرسنوئه» نامگذاری شد. آرسینو در قرن اول قبل از میلاد توسط استرابون در جغرافیای خود به عنوان یک شهر ماهیگیری توصیف شده است. این روستا برای مدت طولانی یک دهکده ماهیگیری کوچک باقی ماند. بعدها در نتیجه تخلیه تدریجی سالامیس به دلیل تهاجم اعراب به رهبری معاویه اول، به بندری کوچک تبدیل شد.

شهر فاماگوستا در قرون وسطی

نقطه عطف فاماگوستا در سال 1192 با شروع حکومت لوزیگنان بود. در این دوره بود که فاماگوستا به عنوان یک شهر تمام عیار توسعه یافت. اهمیت آن برای مدیترانه شرقی به دلیل بندر طبیعی و دیوارهایی که از شهر داخلی آن محافظت می‌کردند، افزایش یافت. جمعیت آن شروع به افزایش کرد. این توسعه در قرن سیزدهم شتاب گرفت زیرا این شهر به مرکز تجارت شرق و غرب تبدیل شد. هجوم پناهندگان مسیحی که از سقوط عکا (1291) در فلسطین فرار کردند، آن را از یک روستای کوچک به یکی از ثروتمندترین شهرهای جهان مسیحیت تبدیل کرد.

در سال 1372 بندر توسط جنوا و در سال 1489 توسط ونیز تصرف شد. این فعالیت تجاری فاماگوستا را به مکانی تبدیل کرد که تجار و صاحبان کشتی در آن زندگی تجملی داشتند. در اواسط قرن چهاردهم، فاماگوستا ثروتمندترین شهروندان جهان را داشت. این عقیده که ثروت مردم را می‌توان با کلیساهایی که ساختند اندازه‌گیری کرد، الهام بخش این بازرگانان شد تا کلیساهایی به سبک‌های مختلف ساخته شوند.

این کلیساها که هنوز هم وجود دارند، دلیلی شدند که فاماگوستا به “منطقه کلیساها” معروف شد. توسعه شهر بر زندگی اجتماعی افراد ثروتمند متمرکز بود و بر کاخ لوزیگنان، کلیسای جامع، میدان و بندر متمرکز بود.

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | . شهر فاماگوستا

فاماگوستای عثمانی

در 1570-1571، فاماگوستا آخرین سنگر در قبرس ونیزی بود که در مقابل ترکان تحت رهبری مصطفی پاشا مقاومت کرد. در برابر محاصره سیزده ماهه و بمباران وحشتناک مقاومت کرد تا اینکه سرانجام پادگان تسلیم شد. نیروهای عثمانی 50000 نفر از جمله پسر مصطفی پاشا را از دست داده بودند. اگرچه در شرایط تسلیم مقرر شده بود که نیروهای ونیزی اجازه بازگشت به خانه خود را داشته باشند، فرمانده ونیزی، مارکو آنتونیو براگادین، زنده کشته شد، ستوانش تیپولو به دار آویخته شد و بسیاری از مسیحیان دیگر کشته شدند.

با ظهور حکومت عثمانی، لاتین‌ها موقعیت ممتاز خود را در فاماگوستا از دست دادند و از شهر اخراج شدند. بومیان یونانی قبرسی ابتدا مجاز به مالکیت و خرید ملک در شهر بودند، اما در سالهای 1573-1574 از شهر محصور شده تبعید شدند و مجبور شدند در خارج از منطقه ساکن شوند که بعداً به واروشا تبدیل شد.

فاماگوستا در دوره عثمانی

خانواده‌های ترک از آناتولی در شهر محصور شده اسکان داده شدند، اما نتوانستند ساختمان‌هایی را که قبلاً میزبان جمعیت 10000 نفری بودند، پر کنند. این امر باعث کاهش شدید جمعیت فاماگوستا شد. بازرگانان فاماگوستا، که عمدتاً متشکل از لاتین‌هایی بودند که اخراج شده بودند، در لارناکا اسکان داده شدند و با رونق گرفتن لارناکا، فاماگوستا اهمیت خود را به عنوان یک مرکز تجاری از دست داد. با گذشت زمان، واروشا به دلیل موقعیتش دور از باتلاق‌ها به یک شهر کشاورزی پررونق تبدیل شد، در حالی که شهر محصور شده ویران باقی ماند.

در شهر محصور شده، برخی از ساختمان‌ها برای تامین منافع جمعیت مسلمان تغییر کاربری دادند: کلیسای جامع سنت نیکلاس به یک مسجد (که اکنون به نام مسجد لالا مصطفی پاشا شناخته می‌شود.)، یک بازار توسعه یافت، حمام‌های عمومی، فواره‌ها و یک مدرسه الهیات برای پاسخگویی به نیازهای ساکنان ساخته شد. خیابان‌های بن‌بست، یکی از ویژگی‌های شهری عثمانی، به شهر وارد شد و روحیه جمعی ایجاد شد که در آن تعداد کمی از خانه‌های دو طبقه که در آن طبقه کوچک بالا زندگی می‌کردند، با خانه‌های یک طبقه گسترده همزیستی داشتند.

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | شهر فاماگوستا

علت نامگذاری شهر فاماگوستا

نام شهر فاماگوستا در گذشته آرسینو بود. آرسینو یکی از ملکه‌های یونانی بوده که خود یونانی‌ها در کتاب قرن سوم، شهر فاماگوستا را به نام Ammochostos معرفی کرده بودند. این کلمه به معنی پنهان شده در شن است که به فرانسوی Famagusta و به ایتالیایی Famagouste است. که به همین علت این نام را روی شهر فاماگوستا گذاشتن. همچنین در زبان ترکی به این شهر Gazimağusa نیز می‌گویند. Gazi در زبان ترکی به معنای جنگجو است.

فرهنگ فاماگوستا

شهر محصور شده فاماگوستا شامل بسیاری از ساختمان های منحصر به فرد است. فاماگوستا دارای یک شهر محصور شده در میان گردشگران است. هر ساله جشنواره بین‌المللی هنر و فرهنگ فاماگوستا در فاماگوستا برگزار می‌شود. کنسرت‌ها، نمایش‌های رقص و نمایش‌های تئاتر در طول جشنواره برگزار می‌شود. رشد گردشگری و دانشگاه شهر به توسعه زندگی شبانه پر جنب و جوش فاماگوستا دامن زده است.

زندگی شبانه در این شهر به ویژه در شب‌های چهارشنبه، جمعه و شنبه و در ماه‌های گرم‌تر سال از ماه آوریل فعال است. هتل‌های بزرگتر در شهر دارای کازینوهایی هستند که به مشتریان خود پاسخ می دهند. جاده سالامیس منطقه‌ای از فاماگوستا است که بارها و بارهای زیادی در آن تردد می‌کنند.

قلعه اتللو فاماگوستا محل نمایش اتللو شکسپیر است. این شهر همچنین محل رمان «طلوع آفتاب» اثر ویکتوریا هیسلوپ در سال 2015، و رمان «در جستجوی شش پنس» اثر مایکل پاراسکوس در سال 2016 بود. این شهر زادگاه قهرمان همنام رمان اولیه رنسانس فورتوناتوس است.

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | .. شهر فاماگوستا شهر دیوارهای بزرگ

تحصیل در فاماگوستا

دانشگاه مدیترانه شرقی در سال 1979 در این شهر تأسیس شد. دانشگاه فنی استانبول در سال 2010 یک پردیس در این شهر تأسیس کرد. کالج هنر قبرس در فاماگوستا توسط هنرمند قبرسی Stass Paraskos در سال 1969 تاسیس شد، قبل از اینکه در سال 1972 پس از اعتراض هتلداران محلی مبنی بر اینکه حضور دانشجویان هنر در شهر باعث به تعویق انداختن تعطیلات می‌شود، به پافوس نقل مکان کرد.

همراه ما باشید با مطالب خواندنی البرز گروپ قبرس


مهاجرت قبرس شمالیمهاجرت قبرس شمالی در کلینیک 24آگهی مهاجرت قبرس شمالی در دکتر آف

 خرید ملک قبرس شمالیخرید ملک قبرس شمالی در کلینیک 24آگهی خرید ملک قبرس شمالی در دکتر آف

اقامت قبرس شمالیاقامت قبرس شمالی در کلینیک 24آگهی اقامت قبرس شمالی در دکتر آف

سرمایه گذاری قبرس شمالیسرمایه گذاری قبرس شمالی در کلینیک 24آگهی سرمایه گذاری قبرس شمالی در دکتر آف

پیام بگذارید