نویسنده البرز گروپ ۹ مرداد ۱۴۰۲ 0 نظر

مقایسه قبرس شمالی با ترکیه

مقایسه قبرس شمالی با ترکیه | مهاجرت قبرس شمالی

بررسی و مقایسه قبرس شمالی با ترکیه

قبرس شمالی و ترکیه، دو کشور نزدیک به ایران و البته بسیار محبوب در نزد ایرانیان متقاضی زندگی در خارج هستند. این دو کشور، به دلیل هزینه‌های زندگی و تحصیل مقرون به صرفه، محیط امن، آب و هوای مطبوع، اخذ ویزای آسان و… از بهترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان و از بهترین کشورها برای تحصیل و زندگی ایرانیان نیز به‌شمار می‌روند. در مطلب امروز سایت البرز گروپ قبرس، مرکز تخصصی مهاجرت قبرس شمالی به مقایسه قبرس شمالی با ترکیه می پردازیم.

این دو کشور تشابهات کلی زیادی با یکدیگر دارند. دلیل این امر این است که قبرس شمالی، تحت نظر و حمایت دولت ترکیه است و درواقع فقط توسط کشور ترکیه به رسمیت شناخته می‌شود. اگر می‌خواهید در کشوری کوچک و امن زندگی کنید، قبرس شمالی انتخاب بهتری خواهد بود، اما اگر قصد زندگی در شهرهای بزرگتر و شلوغ‌تر و تحصیل در دانشگاه‌های بهتر را دارید، ترکیه گزینه مناسب شماست. به‌طور کلی، برای مهاجرت به قبرس شمالی نیازی به طی کردن پروسه سفارت و اخذ ویزای قبرس شمالی ندارید. پس از ورود به این کشور، ویزای فرودگاهی (محض ورود) دریافت خواهید کرد. برای مهاجرت به ترکیه، باید ویزای ترکیه مرتبط با نوع مهاجرت خود داشته باشید.

تحصیل در قبرس شمالی یا ترکیه؟

تحصیل در قبرس شمالی و تحصیل در ترکیه، دو انتخاب پرطرفدار در میان متقاضیان ایرانی تحصیل در خارج هستند. دانشگاه‌های برتر ترکیه و دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی، هرساله میزبان صدها دانشجوی بین‌المللی (خصوصاً دانشجویان ایرانی) هستند. سیستم آموزش عالی قبرس شمالی بر اساس سیستم آموزشی آمریکا، و سیستم تحصیلی ترکیه، بر اساس روند آموزشی معاهده بولونیا است.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در ترکیه و قبرس شمالی، نسبت به باقی کشورهای اروپایی بسیار کمتر است و بورسیه‌های تحصیلی فراوانی برای دانشجویان بین‌المللی در دسترس است. بورسیه‌های تحصیلی قبرس شمالی، از ۲۵% الی ۱۰۰% هزینه‌های زندگی دانشجویان را پوشش می‌دهند. همچنین، بورسیه‌های تحصیلی زیادی در کشور ترکیه وجود دارد که می‌توان از میان آن‌ها به بورسیه اراسموس و بورسیه تورک بورسلاری اشاره نمود.

کار در قبرس شمالی یا ترکیه؟

شرایط کار در قبرس شمالی و کار در ترکیه تقریباً مساعد است. نرخ بیکاری در این دو کشور پایین است و شما با داشتن تخصص و مهارت کافی و البته تسلط به زبان‌های انگلیسی یا ترکی، می‌توانید در مدت زمان کمی برای خود کار پیدا کنید. شرایط کار در این دو کشور تقریباً مشابه یکدیگر است. شما باید ابتدا یک کارفرما پیدا کنید که از شما دعوت کند برای او کار کنید. سپس باید درخواست ویزای قبرس شمالی یا ویزای ترکیه کنید و پس از ارسال مدارک مربوطه و اخذ ویزای کاری، می‌توانید به کشور مقصد رفته و کار خود را شروع کنید.

یکی از نکات مثبت ترکیه در برابر قبرس شمالی، داشتن جاب آفرهای زیاد این کشور است. متأسفانه این گزینه در قبرس شمالی وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر درمورد جاب آفر ترکیه روی عنوان کلیک کنید. حداقل درآمد افراد در ترکیه، حدود ۲۸۲۶ لیر در ماه است. بر اساس گزارش‌های سال ۲۰۲۰ در قبرس شمالی، حداقل دستمزد ماهانه ۳۳۲۳ لیر است.

سرمایه گذاری در قبرس شمالی یا ترکیه

روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در ترکیه وجود دارد که منجر به اخذ اقامت می‌شود. مهم‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه و حداقل هزینه و شرایط مورد نیاز برای اخذ تابعیت از طریق آن عبارت‌اند از:

 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در ترکیه (پنجاه الی صد هزار لیر)
 • سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی (حداقل پانصد هزار دلار آمریکا)
 • سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه (حداقل پانصد هزار دلار آمریکا)
 • سرمایه گذاری از طریق خرید سهام (حداقل پانصد هزار دلار)
 • در میان روش‌های بالا افراد پس از ۵ الی ۸ سال موفق به دریافت اقامت دائم ترکیه می‌شوند.

راه‌های زیادی برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی وجود دارد. نکته حائز اهمیت این است که اگر سرمایه گذاری شما به حداکثر نرخ‌های تعیین شده در دولت قبرس شمالی برسد شما می‌توانید تابعیت و پاسپورت این کشور را در مدت زمان کوتاهی کسب کنید.

خرید ملک در قبرس شمالی یا ترکیه

خرید ملک، خود به نوعی سرمایه گذاری است. برای خرید ملک در ترکیه، سرمایه‌گذار باید ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار خریداری کند و تا ۳ سال ملک مورد نظر را به فروش نرساند. اولین نکته درباره خرید ملک در قبرس شمالی این است که هر فرد یا هر زوج می‌توانند فقط یک ملک خریداری کنند و حق خرید چندین ملک را باهم ندارند. ملک موردنظر باید حداکثر ۱۳۳۸ مترمربع باشد. برای خرید ملک در قبرس شمالی، شما باید یک خانه یا آپارتمان به ارزش ۱۲۵۰۰۰ یورو یا بیشتر خریداری کنید. در هنگام عقد قرارداد باید حداقل یک‌سوم هزینه خانه پرداخت شود.

ازدواج در قبرس شمالی یا ترکیه

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق ازدواج یکی از راحت‌ترین و البته بامنفعت‌ترین راه‌ها برای اخذ اقامت دائم این کشور است. تمام متقاضیانی که با یک شهروند قبرس شمالی ازدواج کنند، می‌توانند فرزندان خود و حتی پدر و مادر خود را به این کشور ببرند. شما ۳ سال پس از ازدواج می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج نیز تقریبا مانند قبرس شمالی است. طبق قوانین ترکیه افراد پس از ۳ سال ازدواج حقیقی و ادامه دار می‌توانند شهروندی ترکیه را کسب کنند.

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | بندرها و ماریناهای دلربا در قبرس شمالی

تولد در قبرس شمالی یا ترکیه

شما امکان مهاجرت و اخذ اقامت قبرس شمالی از طریق تولد را ندارید. اما قانون شهروندی ترکیه از طریق تولد بر اصل خون استوار است. بنابراین برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد لازم است که حداقل یکی از والدین کودک، ترک باشند. همچنین اگر والدین کودک ناشناخته و یا بدون تابعیت باشند، کودک تابعیت ترکیه را کسب می‌کند.

غذای قبرس شمالی یا ترکیه

قبرس شمالی، مکان‌های فراوانی برای غذا خوردن دارد. از ساده‌ترین میخانه‌ها گرفته تا رستوران‌های شیک بین المللی، همه نوع انتخابی برای شما وجود دارد. اکثر غذاهای لذیذ و پرطرفدار در قبرس شمالی، ریشه یونانی دارند. از غذاهای جذاب این کشور که باید حتماً امتحان کنید، می‌توان به کوپس و کلفتیکو اشاره کرد.

یکی از علایق خاص ترک‌ها، غذا خوردن است به‌طوری که بسیاری از قرارهایشان اعم از قرارهای کاری، دوستانه یا خانوادگی را در رستوران انجام می‌دهند. ترکیه فرهنگ غذایی خاصی دارد و برخی از غذاها در این کشور مثل کباب ترکی، از شهرت و محبوبیت جهانی برخوردارند. شاید محبوبیت غذای ترکی تا حدودی ناشی از استفاده زیاد ترک‌ها از سبزیجات و ماهی تازه و روغن زیتون است. ترک‌ها عاشق غذاهای آبکی هستند و بر همین اساس مصرف نان در این کشور بسیار بالا است.

آداب و رسوم قبرس شمالی یا ترکیه

هر کشوری، قوانین و عرف‌های خاصی دارد. شما برای اینکه به عنوان عضوی در آن جامعه پذیرفته شوید، باید این آداب و رسوم را رعایت کنید.

در قبرس شمالی، شما اجازه ندارید یک فضای خصوصی برای خود ایجاد نمایید. یعنی درگوشی حرف زدن در این کشور یک بی‌احترامی بسیار بزرگ است. مردم کشور قبرس شمالی هرگز در زمان غذا خوردن بلند نمی‌خندند. همچنین، اگر برای اولین بار در این کشور به خانه کسی می‌روید، بهتر است که یک بسته شیرینی به‌عنوان هدیه با خود ببرید. استفاده از گل سوسن سفید در این کشور خوش‌یمن نیست. مردم قبرس شمالی همیشه لباس‌های سفید و تمیز می‌پوشند و دست دادن در هنگام آشنایی، بخش مهمی از فرهنگ این کشور است.

در ترکیه، مردم بسیار خونگرم هستند و برای خانواده ارزش زیادی قائل هستند. رئیس خانواده مرد است و زن طبق قانون، بعد از ازدواج از نام خانوادگی شوهرش استفاده می‌کند. ترک‌ها به قهوه‌خانه و هم­نشینی و هم­صحبتی با دوستان در قهوه خانه علاقهٔ زیادی دارند و همواره در شهرهایشان در تمام محله‌ها قهوه‌خانه‌ای دایر است. مردم ترکیه برای ظاهر، نظافت و آراستگی اهمیت زیادی قائل هستند. یکی از رسومات پسندیده­ای که در میان ترک‌ها رواج دارد، توجه آن‌ها به همسایگان است.

امنیت در قبرس شمالی یا ترکیه

هر دو این کشورها، از امنیت بالایی برای مردم و حتی مسافران خارجی برخوردارند.

صفحه اینستاگرام البرز گروپ قبرس، مرکز تخصصی مهاجرت قبرس شمالی

سفر به قبرس شمالی یا ترکیه

به جرئت می‌توان گفت که سفر به ترکیه برای شما تنوعات بیشتری را به همراه خواهد داشت. وسعت این کشور و تاریخ آن باعث شده تا هرگونه تفریحی که انتظار دارید در آن پیدا شود. البته، سفر به قبرس شمالی را دست کم نگیرید! کشور قبرس شمالی نیز از تاریخ غنی برخوردار است. این دو کشور به دلیل احاطه شدن توسط آب‌های مدیترانه، خطوط ساحلی طولانی دارند و هردو کشور برای شنا کردن و آفتاب گرفتن مناسب هستند.

ترکیه، تفریحات مدرن‌تر و به روز تری دارد درحالیکه قبرس شمالی، پر از بقایای تاریخی و قصرها و موزه‌های باستانی و بافت قدیمی است. در ادامه به تعدادی از جاذبه‌های گردشگری مهم قبرس شمالی و ترکیه اشاره شده است.

جاذبه‌های گردشگری قبرس شمالی

 • خان بزرگ
 • صومعه ماچایراس
 • قلعه کارینیا
 • ساحل لاکپشت ها
 • شهر باستانی سالامیس
 • جاذبه‌های گردشگری ترکیه
 • ایا صوفیه
 • کاخ توپکاپی
 • مسجد آبی
 • بازار بزرگ
 • پارک ملی مارماریس

شرایظ اخذ اقامت دائم در قبرس شمالی یا ترکیه

افراد به طور کلی پس از ۵ سال کار و زندگی مداوم در ترکیه می‌توانند به شهروندی این کشور برسند. همچنین، بهترین روش اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک است چرا که متقاضی از این طریق میتواند به سرعت برای خود، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقامت موقت سپس دائم دریافت کند. درخصوص قبرس شمالی باید گفت که شما فقط در صورتی می‌توانید اقامت دائم قبرس شمالی را دریافت کنید که یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • ویزای کاری داشته باشید و به مدت ۶ سال به‌طور پیوسته و بدون سوءپیشینه در قبرس شمالی کارکنید.
 • در قبرس شمالی یک شرکت ثبت کرده باشید و به مدت ۶ سال به‌طور پیوسته و بدون سوءپیشینه در این کشور کار کنید.
 • یک خانه به ارزش ۱۲۵۰۰۰ یورو خریداری کرده باشید و درآمد ماهانه برای همه اعضای خانواده کافی باشد. همچنین، از لحاظ جسمی کاملاً سالم باشید و هیچ سوءپیشینه‌ای نداشته باشید.
 • درصورت ازدواج با یک فرد قبرسی باید از لحاظ جسمی سالم بوده و سوءپیشینه‌ای نداشته باشید و همچنین تمامی قوانین قبرس شمالی را رعایت کنید.
 • بیش از ۶۰ سال داشته باشید و بتوانید در عرض یکسال زندگی در قبرس شمالی، اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.
 • پس از دریافت اقامت دائم قبرس شمالی (وایت کارت) می‌توانید برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنید.

مهاجرت قبرس شمالیمهاجرت قبرس شمالی در کلینیک 24آگهی مهاجرت قبرس شمالی در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

شرایط ویزای تمکن مالی برای مهاجرت

آشنایی با انواع خانه ویلایی

طراحی دکوراسیون داخلی پنت هاوس با ایده‌های کاربردی

پیام بگذارید