نویسنده البرز گروپ ۲۲ تیر ۱۴۰۲ 0 نظر

پرداخت مالیات در قبرس شمالی

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | پرداخت مالیات در قبرس شمالی

 مالیات در قبرس شمالی

شاید بتوان گفت یکی از دلایل محبوب بودن قبرس شمالی میان علاقه‌مندان مهاجرت به خارج، میزان مالیات در این کشور است. مالیات در قبرس شمالی بسیار کم است. برای مثال اگر شما قصد ثبت شرکت در قبرس شمالی را داشته باشید فقط باید ۱۰% از سرمایه خود را به‌عنوان مالیات پرداخت کنید. همچنین، پرداخت مالیات بر ملک برابر با ۰.۲ یورو به ازای هر مترمربع است. همین مالیات بسیار کم ملک، باعث شده است که ایرانیان زیادی علاقه‌مند به خرید ملک در قبرس شمالی باشند.

شرکت مهاجرتی البرز گروپ قبرس در ادامه این مطلب به معرفی سیستم مالیات در قبرس شمالی، انواع مالیات بر درآمد، شرکت، ملک و… به همراه مقدار دقیق آن‌ها می‌پردازد. کارشناسان مهاجرتی ما در گوتوتی آر در مسیر مهاجرت به قبرس شمالی از طریق تحصیل، کار، خرید ملک و سرمایه‌گذاری همراه شما هستند و از قدم اول تا اخذ ویزای قبرس شمالی و اخذ اقامت دائم این کشور، شما را یاری می‌کنند. شما می‌توانید برای دریافت جدیدترین اطلاعات مهاجرتی و تحصیلی در سراسر دنیا، با کارشناسان ما تماس بگیرید .

لینک کاربردی : مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | پرداخت مالیات در قبرس شمالی

معرفی سیستم مالیات در قبرس شمالی

دولت‌ها معمولاً از مردم مالیات می‌گیرند تا بتوانند زندگی آن‌ها را به شکل بهتری بسازند و همچنین بودجه خود را افزایش دهند. دولت قبرس شمالی هم برای تأمین بودجه خود از مردم مالیات دریافت می‌کند. درواقع، دولت منابع درآمدی متنوعی دارد که شامل درآمدهای مالیاتی، درآمدهای غیر مالیاتی و … است. درآمدهای غیر مالیاتی شامل هزینه‌های آب، برق، گاز و … هستند. سیستم مالیاتی قبرس شمالی شامل انواع مختلفی از مالیات است که به دو زیرمجموعه مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شوند.

طبق قانون جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC)، همه ساکنان قبرس شمالی مشمول مالیات بر درآمد هستند. سیستم مالیاتی این کشور تصاعدی است؛ یعنی افرادی که درآمد بیشتری دارند نسبت به افرادی که درآمد کمتری دارند باید مالیات بیشتری بپردازند.

همراه ما باشید با مطالب خواندنی شرکت مهاجرتی البرز گروپ قبرس

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | پرداخت مالیات در قبرس شمالی

انواع مالیات در قبرس شمالی

مالیات در قبرس شمالی به چند دسته تقسیم می‌شود. منظور از انواع مالیات این است که موارد مختلفی در قبرس شمالی مشمول مالیات می‌شوند. مثلاً افراد باید برای درآمدی که دارند مالیات بپردازند. البته افراد خارجی که بیش از ۹۰ روز در طول ۶ ماه گذشته در قبرس شمالی اقامت داشته باشند، مشمول مالیات می‌شوند. در ادامه انواع مالیات در قبرس شمالی را به شما معرفی می‌کنیم:

 • مالیات بر کسب‌وکار
 • مالیات بر درآمد
 • مالیات بر املاک
 • مالیات بر شرکت‌های خاص.

مالیات بر کسب‌وکار در قبرس شمالی

کلیه شرکت‌ها به‌استثنای شرکت‌های تعاونی در قبرس شمالی مشمول مالیات می‌شوند. شرکت‌هایی که در قبرس شمالی به‌عنوان «شرکت‌های محلی» ثبت شده‌اند، ۱۰ درصد مالیات بر درآمد پرداخت می‌کنند. شرکت‌هایی که به‌عنوان «شرکت‌های خارجی» شناخته می‌شوند، چه در ایالت ثبت شده باشند و چه ثبت نشده باشند باید بر درآمدی که از تجارت یا سایر درآمدها در TRNC دست می‌آورند، ۱۰ درصد مالیات پرداخت کنند. اتباع خارجی که درزمینۀ حمل‌ونقل در شرکت‌ها فعالیت می‌کنند مشمول مالیات نخواهند شد.

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | مزایای رقابتی سرمایه گذاری در قبرس شمالی

مالیات شرکت های منطقه آزاد در قبرس شمالی

شرکت‌های منطقه آزاد قبرس شمالی مشمول برخی مالیات‌ها می‌شوند. البته برخی از معافیت‌ها نیز به دلیل وضعیت خاص شرکت‌های مناطق آزاد و قوانین برای این شرکت‌ها در نظر گرفته شده است. این شرکت‌ها درصورتی‌که عملیات اصلی را در کشورهای دیگر انجام دهند و فقط یک دفتر در قبرس شمالی داشته باشند از مالیات شرکت معاف هستند. از طرف دیگر، اگر این شرکت‌ها فعالیت‌های تجاری با افراد یا شرکت‌ها را در TRNC انجام دهند،

مالیات شرکت و مالیات بر درآمد و بر سود برای آن‌ها محاسبه می‌شود. هیچ مالیات بر ارزش‌افزوده‌ای در معاملات شرکت‌های منطقه آزاد تجاری قبرس شمالی وجود ندارد. شرکت‌های منطقه آزاد قبرس شمالی باید مبالغ مالیات را از دستمزد کارمندان کسر کنند. همچنین پرداخت‌های بیمه اجتماعی و سایر پرداخت‌های مربوط به کارکنان از دستمزد آن‌ها کسر خواهد شد.

شرکت‌های تجاری بین‌المللی (شرکت‌های خارج از قبرس شمالی)

شرکت‌های برون‌مرزی خارج از قبرس شمالی تشکیل می‌شوند، اما افرادی که شهروند قبرس هستند باید برای این شرکت‌ها، ۱ درصد از سود خالص را به‌عنوان مالیات بپردازند. شرکتهای تجاری بین‌المللی مشمول مالیات بر ارزش‌افزوده (VAT) در فروش و فعالیت‌های تجاری خود نیستند. این شرکت‌ها باید مبالغ مالیات را از دستمزد کارمندان کسر کنند. همچنین پرداخت‌های بیمه اجتماعی و سایر پرداخت‌های مربوطه هم از دستمزد کارکنان کم می‌شود.

مالیات بر درآمد در قبرس شمالی

کسانی که مقیم قبرس شمالی هستند و در این کشور کار می‌کنند، باید برای درآمدی که در این کشور به دست می‌آورند مالیات بپردازند. این مالیات همچنین مشمول پول‌هایی که از خارج به قبرس شمالی آورده‌اید هم می‌شود. هر درآمدی که در قبرس شمالی به دست می‌آید، مانند درآمد حاصل از اجاره ملک یا سود بانکی، مشمول مالیات می‌شود. این مورد از کمترین میزان درآمد تا بیشترین میزان درآمد بین ۱۰ تا ۳۷ درصد است.

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | مالیات بر درآمد در قبرس شمالی

مالیات بر املاک در قبرس شمالی

مالیات ملک در قبرس شمالی برابر با ۱,۲۵ لیر برای هر مترمربع است. این هزینه را باید پس از اخذ سند مالکیت، سالی یک‌بار در شهرداری محل سکونت پرداخت کنید. اگر برای اولین بار ملک خود را بفروشید، نیازی به پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه ندارید. اگر برای اولین بار نیست که ملک می‌فروشید باید مالیات بر عایدی سرمایه را با نرخ ۳,۵ درصد برای فروش ملک پرداخت کنید.

مسائل مالیاتی در قبرس شمالی کمی پیچیده است. به همین دلیل بهتر است در مورد مقدار و نحوه پرداخت مالیات از کارشناسان حقوقی مربوطه کمک بگیرید. موسسه مهاجرتی گوتوتی آر می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند.

مالیات نظافت در قبرس شمالی

مالیات بر حفظ پاکیزگی و نظافت شهرها شامل تمیز کردن جاده‌ها، دفع زباله، دفع حشرات و جانوران موذی و… است. هزینه آن ۱۰۰ لیر (صرف‌نظر از نوع ملک و مجتمع مسکونی) ثابت است و هر فردی که در قبرس شمالی خانه دارد و یا مستأجر است باید این مالیات را پرداخت کند.

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | مالیات‌های دیگر در قبرس شمالی

مالیات‌های دیگر در قبرس شمالی

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم، یک سری مالیات‌های دیگر هم در قبرس شمالی وجود دارد که افراد مربوطه باید آن‌ها را پرداخت کنند:

مالیات حق تمبر (Stamp Duty)

حق تمبر (هزینه دولتی برای تمبر) یک مالیات اجباری است که برای ثبت قرارداد فروش املاک و مستغلات در دفتر املاک به اداره مالیات پرداخت می‌شود. این هزینه باید ظرف ۲۱ روز از تاریخ امضای قرارداد فروش پرداخت شود. مبلغ حق‌الزحمه ۰,۵ درصد از ارزش ملک مندرج در قرارداد است. پرداخت این مبلغ هم باید در مرحله امضای قرارداد انجام شود.

مالیات بر ارزش‌افزوده (VAT)

مبلغ مالیات بر ارزش‌افزوده ۵ درصد ارزش ملک مندرج در قرارداد فروش بوده و حداکثر تا ۳ ماه قبل از دریافت کلید ملک قابل پرداخت است.

مالیات شارژ ترانسفورماتور (Transformer charge)

مقدار هزینه شارژ ترانسفورماتور بسته به ابزار خریداری‌شده ازجمله تجهیزات تأمین برق و ارتباطات آب و همچنین خطوط تلفن (از ۱۷۸۰ دلار تا ۲۶۷۰ دلار) متفاوت است و باید ظرف ۳ ماه قبل از دریافت کلید ملک پرداخت شود.

مالیات هزینه انتقال سند (Transfer fee)

هزینه انتقال قبل از انتقال سند به نام خریدار باید به کمیسیون اموال غیرمنقول محلی پرداخت شود. مبلغ حق‌الزحمه ۶ درصد از ارزش ملک است و به مبلغ روز محاسبه می‌شود. در حال حاضر، خریدار یک‌بار حق دارد که هزینه ترانسفورماتور را تا ۳ درصد کاهش دهد (در صورت خرید ملک برای اولین بار).

مهاجرت قبرس شمالی |خرید ملک قبرس شمالی | اقامت قبرس شمالی | سرمایه گذاری قبرس شمالی | خرید ملک قبرس شمالی

مالیات بر درآمد املاک اجاره‌ای (Income tax on rented properties)

اگر خانه و یا آپارتمانی در قبرس شمالی دارید و آن را اجاره می‌دهید باید ۱۰ درصد از هزینه اجاره را به‌عنوان مالیات بپردازید.

مالیات بر عایدی سرمایه (Capital Gains Tax)

این مالیات مشابه مالیات بر درآمد است و قاعدتاً توسط فروشنده ملک در لحظه فروش ملک خود پرداخت می‌شود. میزان مالیات به این موضوع بستگی دارد که فرد فروشنده یک شرکت و یا بنگاه املاک است یا یک فرد معمولی.

بنگاه معاملات املاک باید ۴,۷ درصد ارزش ملک مالیات بپردازد. همه افراد معمولی هم باید برای خانه یا زمینی به مساحت ۴۳۰۰ مترمربع بدون درختان زیتون یا خرنوب (یک درخت عربی) در زمین، حق فروش معاف از مالیات را دارند. اگر مساحت منطقه از ۴۳۰۰ مترمربع بیشتر باشد، گزینه فروش بدون مالیات تنها برای ۴۳۰۰ مترمربع از آن قابل‌استفاده است و مالیات بر عایدی سرمایه در باقیمانده زمین با ۲,۸ درصد از ارزش زمین قابل پرداخت خواهد بود. در صورت وجود درختان زیتون یا خرنوب در زمین، مالیات بر عایدی سرمایه به میزان ۲,۸ درصد در تمام مساحت زمین به‌جز مساحت ساختمان قابل پرداخت خواهد بود.


مهاجرت قبرس شمالیمهاجرت قبرس شمالی در کلینیک 24آگهی مهاجرت قبرس شمالی در دکتر آف

 خرید ملک قبرس شمالیخرید ملک قبرس شمالی در کلینیک 24آگهی خرید ملک قبرس شمالی در دکتر آف

اقامت قبرس شمالیاقامت قبرس شمالی در کلینیک 24آگهی اقامت قبرس شمالی در دکتر آف

سرمایه گذاری قبرس شمالیسرمایه گذاری قبرس شمالی در کلینیک 24آگهی سرمایه گذاری قبرس شمالی در دکتر آف

پیام بگذارید